تاریخ انتشار : سه شنبه 8 خرداد 1403 - 20:21

خبرنگار:علیرضا مهران پور/ سردبیر:علیرضا مهران پور

راه اندازی بازار آب باعث ارتقای بهره وری آب می شود

راه اندازی بازار آب باعث ارتقای بهره وری آب می شود
مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای یزدگفت: راه اندازی بازار آب و مبادله در آن باعث ارتقای سطح بهره وری آب می شود.

به گزارش رویداد ایساتیس؛در جلسه هم اندیشی با موضوع بهره وری آب در صنعت و کشاورزی و راهکارهای آن که با حضور مدیران شرکت آب منطقه ای، سازمان صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، آبفای یزد، مرکز بین المللی قنات و سازه های تاریخی آبی و کارگزاری بازار آب یزد برگزار شد، جواد محجوبی مدیر عامل شرکت سهامی آب منطقه ای یزد گفت: هدف بازار آب یزد، بهینه سازی مصرف آب و ارتقای سطح بهره‌وری از طریق ایجاد منفعت اقتصادی و بهبود وضعیت معیشت کشاورزان است.

وی همچنین با بیان اینکه نیاز به بهره وری دلایل مختلفی دارد، گفت: منظور از بهره وری در نگاه سیستمی ، نسبت بین مجموعه خروجی های یک سیستم به ورودی های آن است و از این زوایه افزایش بهره وری، ارزش اقتصادی دارد. از طرفی جمع اثربخشی و کارایی به مفهوم انجام درست کارهای درست بوده که همان بهره وری است.

وی دلیل دیگر نیاز به بهره وری را محیط زیستی دانست و افزود: آب را باید برای نسل آینده حفظ کرد تا این نسل به صورت پایدار از این ثروت ارزشمند استفاده کند.

محجوبی ادامه داد: بخشی از جامعه تصور نادرستی از نامحدود بودن منابع آب زیرزمینی دارد به همین دلیل در مدیریت مصرف آب غفلت صورت می گیرد.

محجوبی به بهره وری آب در حوزه صنعت اشاره کرد و گفت: بهره وری در زمینه صنعت مستلزم توسعه تجهیزات نوین و استفاده از علوم دانش بنیان است که هردو موضوع با محدویت هایی روبرو است و باید در جهت مرتفع شدن آنها تلاش کرد.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای یزد خاطر نشان کرد: استفاده از لوازم کاهنده مصرف آب منجر به افزایش بهره وری در بخش شرب و بهداشت می‌شود. در بخش کشاورزی در کنار روش‌های نوین آبیاری، نیاز به بازنگری و تدوین الگوی کشت سازگار با شرایط اقلیمی داشته تا بتوانیم بهره ور تر عمل نماییم.

محمد مهدی جوادیان زاده رئیس مرکز بین المللی قنات و سازه های تاریخی آبی نیز با بیان اینکه بخشی نگری در حوزه آب مانع بهره وری می شود، اظهار کرد: همه ذینفعان حوزه آب باید در دور یک میز جمع شده و سند سازگاری با کم آبی با حصور آنها تدوین شود.

وی با اشاره به اینکه سواد آبی مردم در گذشته بیشتر بوده است، افزود: در گذشته مردم قنات را می‌دیدند و بر اساس آن برنامه‌ریزی می‌کردند. در قدیم کشاورز با کم شدن آب قنات سطح زیر کشت را کاهش می داد و آب را مدیریت می کرد.

عباس فقیه رئیس شرکت دانو ( مشاور بازار آب) با اشاره به نهضت ملی بهره‌وری گفت: رویداد «نوآوری در بهره‌وری» در راستای نهضت ملی بهره وری با میزبانی بازار آب یزد برگزار خواهد شد.

وی افزود: باید به دنبال ایده‌های نوآورانه در کنار فناوری‌های روز در استان بود و در نهایت سرمایه‌گذاری ها در همین راستا انجام شود.

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.