تاریخ انتشار : شنبه 8 اردیبهشت 1403 - 10:58

خبرنگار:علیرضا مهران پور/ سردبیر:علیرضا مهران پور

تشکیل ۲۳ شورای اسلامی کار با آغاز به کار دولت سیزدهم در واحدهای تولیدی

تشکیل ۲۳ شورای اسلامی کار با آغاز به کار دولت سیزدهم در واحدهای تولیدی
تا سال 1400 قریب به 248 تشکل در استان تشکیل شده بود. در این دو سال و نیم از عمر دولت سیزدهم،80 تشکل در واحدهای تولیدی شکل گرفته است.

به گزارش رویداد ایساتیس به نقل از روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد: نشست سه جانبه گرایی دولت، کارفرمایان و تشکلات کارگری با حضور مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مدیرکل تامین اجتماعی، رئیس کانون کارفرمایان استان و برخی از روسای تشکلات کارگری برگزار شد.

محمدرضا فلاحتی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در این نشست گفت: یکی از خواسته های بحق جامعه کارگری تشکیل تشکلات کارگری در واحدهای تولیدی است.

وی با اشاره به اینکه ۳۲۸ سازمان کارگری و کارفرمایی در استان مشغول به فعالیت هستند افزود: تا سال ۱۴۰۰ قریب به ۲۴۸ تشکل در استان تشکیل شده بود. در این دو سال و نیم از عمر دولت سیزدهم می گذرد ۸۰ تشکل در واحدهای تولیدی شکل گرفته است.

 

تشکیل ۲۳ شورای اسلامی کار در استان

فلاحتی با تاکید بر اینکه در دولت سیزدهم ۲۳ شورای اسلامی کار در واحدهای تولیدی استان تاسیس گردیده است و این در حالی است که در ۳۱ سال گذشته در استان ۵۰ شورای اسلامی کار فعالیت داشته اند.

وی اضافه کرد: باید به این نکته نیز اشاره کنم که وزارتخانه ۶ سهمیه را برای تشکیل شورای اسلامی کار در سال گذشته به استان یزد اختصاص داده بود که همکاران بنده ۱۵ شورای اسلامی کار را در کارخانه ها راه اندازی کردند و این یعنی دو و نیم برابر بیشتر نسبت به تعهدات تکلیفی ما .

 

برگزاری انتخابات الکترونیکی تشکلات کارگری

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین در این رابطه گفت: برای اولین بار در کشور سامانه الکترونیکی برگزاری انتخابات تشکل ها راه اندازی شد که برای ۱۰ تشکل انتخابات به صورت مجازی برگزار گردید.

فلاحتی با تاکید بر اینکه در برخی از موارد ضعف قانون و خلا قانونی وجود دارد افزود: اینکه شخصی نماینده کارگر می شود ولی در برخی از مواقع با ترس و لرز از اخراج باید خواسته های کارگران را دنبال کند یک ضعف قانونی است. نمایندگان مجلس باید این قانون را اصلاح کنند تا در صورتی که کارگری به عنوان نماینده کارگران انتخاب شد تا پایان تاریخ اعتبارنامه کارفرمایی حق اخراج او را نداشته باشد.

 

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین اشاره ای نیز به مباحث مشاغل سخت و زیان آور کرد و افزود: قریب به۴ هزار و ۹۹۱ درخواست در کمیته های تجدید نظر و یک هزار و ۸۶ درخواست در کمیته های تجدید نظر استان مورد رسیدگی قرار گرفته است. که از این تعداد ۳ هزار و ۹۸۶ درخواست مورد تایید قرار گرفته است.

 

کمتر از یک درصد خطا داریم

وی ادامه داد: در سال گذشته ۵ هزار و ۹۴۸ پرونده شکایت در هیات های تشخیص استان مورد رسیدگی قرار گرفته است که از این تعداد ۹۷۶ پرونده به هیات حل اختلاف رفته است. همچنین تعداد دادنامه های ارجاعی به دیوان ۲۹۴ پرونده بوده که ۲۱۵ دادنده رای هیات های تشخیص مورد تایید قرار گرفته است و ۷۹ پرونده برای رفع نقص بازگشت داده شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: این آمار نشان می دهد که خطای همکاران بنده در هیأت های تشخیص کمتر از ۱ درصد است ولی باز برای اینکه حق شخصی ضایع نشود سه کمیته با ابتکار اداره کل استان تشکیل شده است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.