تاریخ انتشار : چهارشنبه 15 فروردین 1403 - 15:23

خبرنگار:علیرضا مهران پور/ سردبیر:علیرضا مهران پور

لازمه اصلی جهش تولید در استان، توسعه سرمایه‌گذاری است

لازمه اصلی جهش تولید در استان، توسعه سرمایه‌گذاری است
رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد لازمه اصلی جهش تولید در استان را توسعه سرمایه‌گذاری دانست.

به گزارش رویداد ایساتیس؛مجید دهقانی‌زاده در این نشست با اشاره به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری به نام “جهش تولید با مشارکت مردم” به تبیین لازمه‌های تحقق این دوبعد پرداخت و گفت: بنا به فرموده رهبر معظم انقلاب، برای آنکه در استان یزد بتوانیم تولید را تقویت کنیم نیازمند جدی مشارکت مردمی هستیم.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد بر همین اساس لازمه اصلی جهش تولید در استان را توسعه سرمایه‌گذاری دانست و گفت: یکی از مولفه‌های جدی تحقق این مهم می‌تواند از طریق جمع‌آوری سرمایه‌های خرد مردمی باشد که نقش یسیار کلیدی و اثرگذار نیز در اقتصاد پیشرفته دارد.

دهقانی‌زاده با ابراز امیدواری از اینکه در سال جدید شاهد شکوفایی بیش از پیش مشارکت مردمی از این طریق باشیم، بیان داشت: در همین راستا از شرکت تعاونی پیشگامان کویر یزد خواسته شد تا در این نشست به ارایه مدل‌های جمع‌آوری سرمایه‌های خرد مردمی برای توسعه سرمایه‌گذاری در ایجاد جهش تولید بپردازد.

دبیر کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه‌گذاری استان بررسی عوامل و شاخص‌های موثر بر تحقق شعار سال مهم ارزیابی کرد و از مدیران حاضر در نشست خواست تا تمام توان و قوای خود را در راستای مردمی کردن اقتصاد به کار گرفته و همچون سال گذشته در راستای تحقق شعار سال کوشا باشند.

دهقانی‌زاده در ادامه سخنان خود به وضعیت سیمای اشتغال استان یزد اشاره کرد و تورم و بیکاری را دو شاخص مهم اقتصادی معرفی کرد و گفت: خوشبختانه در کشور و به تبع ان در استان توفیقات خوبی را در هر دو شاخص در سال ۱۴۰۲ داشته‌ایم.

وی در خصوص مدیریت مهار تورم و بهبود شاخص‌های اشتغال و کنترل بیکاری در استان یزد، اظهار داشت: در حوزه بیکاری تا سال ۱۴۰۱، این نرخ در استان همیشه بالاتر از متوسط کشوری بوده است که بعد از ۷ سال با اقدامات برنامه‌ریزی شده در دولت سیزدهم در سال ۱۴۰۲ مجدد نرخ بیکاری استان از متوسط کشور کمتر شده است.

وی با بیان اینکه نرخ بیکاری مردان استان یزد نرخ بیکاری طبیعی را سیر می‌کند و پایین‌ترین نرخ بیکاری در کشور است، افزود: در حوزه نرخ بیکاری زنان از نرخ ۳۳ درصد در سال ۱۴۰۰ به حدود ۲۰درصد در سال ۱۴۰۲ رسیده‌ایم که نشان می‌دهد برنامه‌ریزی و اقدامات انجام گرفته موثر و کارگشا بوده است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی یزد تعداد بیکاران استان یزد در سال ۱۴۰۰ را در حدود ۵۰ هزار نفر اعلام کرد که خوشبختانه این تعداد در سال ۱۴۰۲ به حدود ۳۰ هزار نفر کاهش پیدا کرده است.

دهقانی‌زاده این کاهش‌ها را معنادار و قابل توجه دانست و افزود: در سال ۱۴۰۰ حدود ۳۲ هزار زن بیکار در استان داشته‌ایم که در سال ۱۴۰۲ این تعداد به حدود ۱۹ هزار نفر رسیده است.

وی علی‌رغم همه این توفیقات موضوع اساسی استان را بیکاری قشر عظیمی از دانش‌آموختگان دانشگاهی عنوان کرد و گفت: هرچند در کاهش آن نیز موفق بوده‌ایم به گونه‌ای که از ۳۰هزار نفر بیکار دارای تحصیلات عالی در سال ۱۴۰۰ به حدود ۱۷ هزار نفر در سال ۱۴۰۲ رسیده‌ایم، ولی هنوز نیاز به برنامه‌ریزی در راستای ایجاد اشتغال برای افراد بیکار دارای تحصیلات عالی هستیم.

وی همچنین درخصوص تعداد بیمه‌شدگان غیربومی اجباری در استان گفت: از ۸۳ هزار نفر بیمه‌شدگان غیربومی اجباری (حدود ۳۵ درصد بیمه‌شدگان) در سال ۱۴۰۰ به بیش از ۱۰۵ هزار نفر (حدود ۴۱ درصد بیمه شدگان) در سال ۱۴۰۲ رسیده‌ایم که بر همین اساس بارها بر ایجاد اشتغال بومی با تاکید بر دانش‌آموختگان دانشگاهی تاکید شده است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان با اشاره به پروژه‌های نیمه‌تمام با پیشرفت بالای ۶۰ درصد در استان، بیان داشت: تکمیل این پروژه‌ها بیش از ۳۰ هزار فرصت شغلی جدید در استان ایجاد خواهد کرد که باید آن را به گونه‌ای سمت اشغال بومی و دانش‌آموختگان دانشگاهی هدایت کنیم تا در آینده دچارمشکلاتی از جمله تشدید مهاجرت داخلی در استان نشویم.

شایان ذکر است، بررسی عملکرد ۱۲ ماهه روند اشتغال‌زایی دستگاه‌های اجرایی استان در سال ۱۴۰۲ در سامانه رصد اشتغال و نظارت، پیش بینی تعهد اشتغال دستگاه‌های اجرایی استان در سال ۱۴۰۳ در سامانه رصد اشتغال و تبیین شیوه‌نامه اجرایی نظارت بر عملکرد طرح‌های برخوردار از تسهیلات بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه کشور از دیگر دستورکارهای این نشست بود که به آن پرداخته شد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.