تاریخ انتشار : سه شنبه 22 اسفند 1402 - 22:37

خبرنگار:علیرضا مهران پور/ سردبیر:علیرضا مهران پور

دانشگاه فرهنگیان یزد با چالش کمبود عضو هیات علمی روبروست

دانشگاه فرهنگیان یزد با چالش کمبود عضو هیات علمی روبروست
مدیر امور پردیس‌های استانی دانشگاه فرهنگیان یزد گفت: کمبود عضو هیات علمی، مشکل اصلی دانشگاه فرهنگیان است.

به گزارش رویداد ایساتیس؛علی اکبر کریمی زارچی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه حدود ۱۵ عضو هیات علمی با مرکز در بخش آقایان و بانوان همکاری دارند افزود: نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه فرهنگیان پسران یک به ۱۰۱ و دختران یک به ۱۴۳ است و باید برای حل مشکل اقدام عاجل شود.

وی همچنین از مصوب شدن طرح راه اندازی مرکز توان افزایی، توانمندسازی و مهارت آموزی دانشگاه فرهنگیان خبر داد و افزود: این مرکز هم برای اساتید هم دانشجومعلمان و هم برای آموزش ضمن خدمت معلمان مورد استفاده قرار خواهد گرفت

رییس دانشگاه فرهنگیان یزد در ادامه گفت: عمده تفاوتی که بین دانشگاه فرهنگیان و سایر دانشگاه‌ها وجود دارد این است که اگر در سایر دانشگاه‌ها انتقال دانش مدنظر است، در دانشگاه فرهنگیان دانش انتقال دانش نیز مطرح است و دانش آموزش محتوا در این دانشگاه بسیار حائز اهمیت است.

کریمی گفت: برای توجه به این باید دانشجو معلم، استاد و سرفصل‌ها و منابع درسی و آموزشی را به عنوان سه ضلع مثلثی که ریشه و اساس تحول دانشگاه فرهنگیان است را مورد توجه قرار دهیم.

وی عنوان کرد: دانشگاه فرهنگیان باید تربیت معلم دانا و توانا را به عنوان یک ماموریت اصلی انجام دهد و سه پله ایمان افزایی، دانش افزایی و مهارت افزایی را در این راستا در دستور کار خود قرار داده است.

او ادامه داد: طراحی گفتمان تربیتی را به عنوان یک مقوله مهم مدنظر قرار داده ایم و بنابر این است که این گفتمان تربیتی را با نگاه خوبی که در حوزه کارشناسی وجود دارد، طراحی خواهیم کرد.

 

کریمی همچنین از راه اندازی پژوهشکده تعلیم و تربیت معلم در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: این طرح در استان مصوب شده و فرآیند نهایی سازی آن در تهران در حال پیگیری است و می‌تواند بنیه نظام اصلی آموزش و پرورش و استان را تقویت کند.

 

وی ادامه داد: یکی از نواقصی که در دانشگاه فرهنگیان وجود داشت، فرآینده جذب و بکار گیری دانشجومعلمان بود که برای رفع این مشکل، طرح گزینش سه مرحله‌ای را طراحی و ارائه کردیم که اگر مصوب شود، استان یزد به عنوان پایلوت برای اولین بار این طرح را اجرا خواهد کرد و این طرح به طور قطع تحولی جدی در حوزه جذب دانشجومعلمان خواهد داشت.

او با بیان اینکه بخش عمده ای از ظرفیت‌های این دانشگاه صرف دانشجویان بومی استان نمی‌شود، افزود: طرح تبادل را ارائه داده ایم که در صورت تصویب، شاهد حضور دانشجومعلمان بومی که در سایر استان‌ها قبول شده اند، در استان یزد خواهیم بود.

 

وی ادامه داد: در حوزه فرهنگی دو اصل مهم مورد توجه قرار گرفته و باور قلبی ما این است که عنصر فرهنگ تنها اولویت دانشگاه فرهنگیان است و اگر به این حوزه توجه شود، سایر حوزه‌ها نیز ارتقاء پیدا خواهد کرد.

 

وی از تلاش برای فعال کردن تشکل دانشجویی و انجمن‌ها و کانون‌های دانشجویی خبر داد و گفت: ۴۰ انجمن، کانون و تشکل دانشجویی در دو پردیس د انشگاه فرهنگیان یزد فعال شده و دستاورد این تشکل‌ها نیز بیش از ۵۰۰ عنوان برنامه فرهنگی و مهارتی است.

 

کریمی از صدور کارنامه فرهنگی برای دانشجویان برای اولین بار خبر داد و اظهار کرد: گام اول این کارنامه‌ها عملی شده و گام دوم و سوم که نقش آفرینی و مهارت افزایی است، در مراحل بعدی صادر خواهد شد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.