تاریخ انتشار : دوشنبه 14 اسفند 1402 - 8:53

خبرنگار:علیرضا مهران پور/ سردبیر:علیرضا مهران پور

۸هزار منطقه مستعد کاشت در یزد شناسایی شد

۸هزار منطقه مستعد کاشت در یزد شناسایی شد
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان یزد گفت: با توجه به ظرفیت‌ها، منابع آبی، وضعیت خاک ۸هزار منطقه مستعد برای کاشت درخت شناسایی شد.

به گزارش پایگاه خبری رویداد ایساتیس؛کمال کریمی به مناسبت هفته منابع طبیعی در جمع خبرنگاران افزود: نهضت مردمی طرح کاشت یک میلیارد درخت از مهرماه سال گذشته در کشور کلید خورد که سهم استان یزد برای این ۴ سال تولید و کاشت ۱۵ میلیون درخت است.

وی ادامه داد: علیرغم اینکه هنوز یک ریال اعتبار هنوز به این طرح تعلق نگرفته است، سال گذشته ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تولید نهال داشتیم که متناسب با اقلیم استان یزد همین میزان کشت باید انجام می‌دادیم.

اوبا بیان اینکه طرح کاشت یک میلیارد درخت دارای سند پشتیبان و کمیته علمی است، گفت منابع طبیعی به عنوان کمیته اجرایی این طرح در نظر گرفته شده است.

وی افزود: با توجه به ظرفیت‌ها، منابع آبی، وضعیت خاک و۸هزار منطقه مستعد در استان برای کاشت درخت شناسایی شد و از ۱۱ آذرماه امسال همزمان با کل کشور شروع به کشت درختان کردیم.

کریمی گفت: استان یزد به عنوان پایلوت در ابتدای جاده فولاد آلیاژی هزار هکتار را برای کشت درختان در نظر گرفته است و همزمان ۳ هزار و‌ ۵۰۰ هکتار در ابرکوه درخت کاری انجام شد و درختکاری در ابرکوه،‌ اردکان، میبد، بافق، بهاباد و اشکذر تحت عنوان کمربند سبز تحت پوشش طرح کاشت یک میلیارد درخت قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه ایجاد نهالستان بزرگ یزد را دستور کار داریم، ‌گفت: کاشت سالانه ۳ میلیون و ۷۵۰ درخت در استان یزد با همکاری دهیاری‌ها، شهرداری‌ها و… در استان باید انجام گیرد که تاکنون ۱۰۰ هزار نهال توسط منابع طبیعی کاشته شده است و با توجه به کسری ۱.۵ میلیون کسری در تولید نهال، امسال تولید ۴ میلیون نهال را در دستور کار داریم.

محمدرضا احمدی مسئول بهره‌برداری گیاهان دارویی اداره کل منابع طبیعی استان یزد نیز گفت: مراتع استان ۴.۴ میلیون هکتار وسعت دارد که ۶۰ درصد مساحت استان را در برمی‌‌گیرد و پوشش گیاهی آن بیشتر بوته‌زار و درختچه‌زار است.

وی ادامه داد: زندگی بسیاری از خانوارهای روستایی در استان وابسته به مراتع است و ۷۰۰ هزار دام در این مراتع چرا می‌کنند اما استفاده از مراتع برای چرای دام ۲۰ درصد ارزش مراتع را نشان می‌دهد و ۸۰ درصد ارزش مراتع استان یزد به حفاظت آب و خاک و جلوگیری از فرسایش خاک برمی‌گردد.

احمدی گفت: در کل کشور ایران ۸ هزار گونه گیاهی داریم که ۲ هزار و ۷۰۰ گونه اهمیت دارویی و صنعتی دارند که در استان یزد ۹۳۷ گونه گیاهی در مراتع استان وجود دارند و برخی از این گونه‌ها منحصر به یزد هستند و از این تعداد ۲۰۰ گونه دارویی صنعتی هستند.

علی زارع رئیس اداره امور بیابان این اداره کل گفت: سطح کل بیابان‌های استان ۲.۶ میلیون هکتار است که سطح مناطق تحت فرسایش بادی که منجر به گرد و خاک می‌شود ۱.۹ میلیون هکتار است که از این میزان ۹۷۰ هزار هکتار آن در اطراف شهرها، روستاها، محورهای مواصلاتی و سکونتگاه‌های ماست که در قالب ۲۴ کانون فرسایش بادی زندگی ما را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

وی گفت: براساس مطالعات دانشگاه یزد و براساس آمار ایستگاه هواشناسی تا سال ۷۰ سالانه ۲۰۰ روز همراه با گردو غبار بوده است از سال ۷۰ روند کاهشی بوده تا سال ۸۵ که به ۱۰۰ روز در سال رسید که به دلیل پوشش‌ گیاهی بوده است اما بعد از سال ۸۵ روند صعودی بوده که عمده آن به صنایع، معادن به خصوص معادن شن و ماسه و همچنین خشکسالی‌های پی در پی برمی‌گردد که مجدد نزدیک‌ به ۲۰۰ روز همراه با گردو غبار داریم.

او گفت: اولین و تنها ایستگاه رسوب سنجی فرسایش بادی کشور در یزد راه‌اندازی شده است، آمار برداشت شده از یک سال نشان می‌دهد در محدوده بیرون از جنگل ۳.۵ تن خاک در واحد مترمربع در سال دبی یا مسیر حرکت خاک به سمت شهر بوده است اما این میزان خاک در محدوده جنگل ۳۵ کیلوگرم بوده است که نشان می‌دهد که ایجاد پوشش گیاهی ۱۰۰ برابر فرسایش خاک را کم و حرکت شن را متوقف کرده است.

 

زارع ادامه داد: در سال جاری اداره کل منابع طبیعی در بحث بیابان‌زدایی به عنوان اداره برتر شناخته شده و سه سال پیاپی استان یزد در بحث بیابان‌زدایی بوده است که البته پروژه‌های بیابان‌زدایی با انسجام سازمانی، جلب مشارکت محلی و ایجاد کارگروه‌ها و مشارکت جوامع محلی انجام گرفته است.

وی افزود: بیابان‌زایی قبل از دهه ۷۰ اراضی لخت و بدون پوشش، دشت‌های رسی، اراضی کویری و تپه‌های ماسه‌ای بوده است اما الان بیابان‌زایی سطح‌ باز شده معادن، جاده‌های خاکی دسترسی، محل تجمع زباله‌های شهری و معدنی، اراضی زراعی و باغی تغییر کاربری داده شده، اراضی رها شده و مراتع تخریب شده است و در واقع اکنون ۶۰ درصد بیابان‌زایی در استان انسانی است و به دست خودمان در حال انجام است.

 

زارع با بیان اینکه طرح ترسیب کربن یکی‌از راه‌های بیابان‌زدایی است، گفت: این طرح از سال ۹۳ در ابرکوه در ۱۱ روستا و از سال۹۶ در دو شهرستان خاتم و مروست در حال انجام است.

وی ادامه داد: ترسیب کربن ابتدا جامعه را شناسایی می‌کند و‌ مشکلاتی که باعث بیابان‌زایی شده است را بررسی می‌کند‌ و در ۸ روستای خاتم که بیشتر جمعیت آن اتکای زیادی به دامپروری و مرتع‌داری داشتند و موجب تخریب جنگل بود، طرح ترسیب کربن وسعتی به مساحت ۱۰۰ هزار هکتار بود را پوشش داد و برای هر روستا صندوق اعتباری خرد تشکیل شد.

زارع گفت: در مجموع هست صندوق اعتباری خرد در قالب ۶۴ گروه تشکیل و ۸۰۰ نفر عضو شدند و ماهانه جلسه‌ای با حضور آنها برگزار می‌شود و با کمک مردم و مطالعات پایه برای هر روستا سند معیشت براساس پتانسیل‌های بالقوه و بالفعل تشکیل شد و ۱۶ رسته در بخش کشاورزی، صنایع تبدیلی، مرتع‌داری و دامپروری، صنایع دستی، بوم‌گردی بررسی شد و برای اجرای این ۱۶ رسته ۸ هزار و‌۵۰۰ نفر ساعت آموزش برگزار شد.

وی ادامه داد: به طور کلی ۲۵۰ شغل دائم‌ در ۸ روستا ایجاد و ۴۴۰ شغل فصلی در دوره برداشت ایجاد شد و در این زمینه از کاشت گل محمدی، انغوزه و انجیر استهبان در مراتع رها شده توسط بهره برداران و کشاورزان بهره بردیم.

سعید زارع فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی استان یزد نیز گفت: امسال ۲۵۰ فقره پرونده قضایی در زمینه ماده ۵۵ به مساحت ۸۱۸ هکتار تشکیل شده است و جلوگیری از تخریب و رفع تصرف در قالب اجرای تبصره یک ماده ۵۵ نیز ۵۴ فقره در سطح استان به مساحت ۵۲ هکتار بوده است.

 

وی با کاهش ۶ درصدی تصرفات اراضی منابع طبیعی در استان یزد نسبت به سال گذشته ادامه داد: در این مدت احکام قضایی رفع تصرف و تجاوز نیز برای ۱۰۳ فقره پرونده به مساحت ۴۰ هکتار اجرا شده و در مجموع در ۱۱ ماهه امسال ۹۲ هکتار از اراضی منابع طبیعی در استان رفع تصرف شده است.

 

زارع اضافه کرد: در این مدت چرای غیرمجاز دام ۱۱ فقره به تعداد ۲ هزار و ۷۵۰ رأس واحد دامی بوده است و کشفیات مواد قاچاق ۷ هزار و ۴۵ کیلوگرم محصولات فرعی از قبیل بنه، پسته کوهی، آویشن و آنغوزه بوده است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.