تاریخ انتشار : پنجشنبه 31 فروردین 1402 - 10:40

خبرنگار: بهناز عسکری /سردبیر: علیرضامهران پور

۹ اولویت اشتغالزایی در استان یزد

۹ اولویت اشتغالزایی در استان یزد
استاندار یزد، ۹ اولویت اشتغالزایی استان یزد را در سال جدید برشمرد

به گزارش رویداد ایساتیس؛ استاندار یزد، ۹ اولویت اشتغالزایی استان یزد را شامل اشتغال تحصیلکرده ها، بورسیه های صنعت، نیروهای بومی، اشتغال بانوان، اشتغال در حوزه مسکن، اشتغال گردشگری و … برشمرد.
مهران فاطمی در نشست شورای اشتغال استان یزد با اشاره به تعهدات در نظر گرفته شده برای استان یزد در زمینه اشتغالزایی گفت: یزد در سال گذشته بالاتر از تعهدات خود عمل کرده است.
وی با اشاره به رویکرد اشتغال و سرمایه گذاری استان یزد افزود: اولویت اول اشتغال استان در سال ۱۴۰۲ باید فارغ التحصیلان و توجه ویژه به دانش‌بنیان‌ها باشد و این افراد باید در زمینه تمام حمایت‌ها، اشتغال‌ها و تسهیلات در اولویت قرار گیرند.
استاندار یزد عنوان کرد: بورسیه‌های صنعت که سال گذشته در یک اقدام ابتکاری استان یزد توانست حدود ۱۰۰ نفر را از این طریق جذب کند، امسال نیز باید در دست پیگیری قرار گیرد و باید حداقل یک هزار نفر از این طریق جذب شوند و در این راستا دانشگاه‌های استان باید برنامه‌ریزی کنند تا بتوانند این سهمیه را جذب کنند.
فاطمی، اولویت دوم را جذب نیروهای بومی ذکر کرد و افزود: این موضوع در سال گذشته نیز پیگیری و محقق شد و ۸۹ درصد اشتغال ایجاد شده، سهم نیروهای بومی استان بود و در سال ۱۴۰۲ نیز باید همچنان پیگیری شود.
وی، اولویت سوم را توجه به توزیع جغرافیایی دانست و اظهار داشت: باید مؤلفه توزیع جغرافیایی و مهاجرت مدنظر قرار گرفته و در این زمینه مناطق کمتر برخوردار استان در اولویت قرار گیرد.
استاندار یزد، اولویت چهارم را اشتغال بانوان ذکر و عنوان کرد: هر چند در سال ۱۴۰۱ توانستیم حدود ۶ درصد بیکاری بانوان را در استان کاهش دهیم ولی باید این موضوع در سال ۱۴۰۲ نیز با جدیت پیگیری شود.
فاطمی، اولویت پنجم را توجه به اشتغال مشاغل خانگی دانست و ابراز کرد: این موضوع مدنظر مقام معظم رهبری نیز بوده و باید در استان هم با جدیت پیگیری شود.
وی، اولویت ششم اشتغال استان را ایجاد اشتغال در بحث مسکن دانست و تصریح کرد: مسکن در زمینه اشتغال یک صنعت پیشران است و حدود ۱۰۰ حرفه را راه می‌اندازد و این موضوع باید به عنوان یک ماموریت در بخش مسکن استان، مدنظر مسئولان قرار گیرد.
استاندار یزد، اولویت هفتم اشتغال استان را بخش گردشگری ذکر و تصریح کرد: گردشگری از مهمترین اولویت‌های توسعه و پیشرفت استان است و هیچکس حق ندارد بخش گردشگری را تضعیف کند، هرچند باید ملاحظات فرهنگی این بخش دیده شود ولی هیچکس حق ندارد این بخش را تضعیف کند و بنده مدافع بخش گردشگری هستم.
وی ادامه داد: ضعف‌هایی را که در بخش گردشگری و مسائل فرهنگی مرتبط با آن داریم باید برطرف کنیم ولی افرادی که گردشگری را می زنند از اشتغال و فرهنگ سر در نمی‌آورند.
استاندار یزد گردشگری را اولویت استان برشمرد و یادآور شد: این اولویت قطعی و خدشه‌ناپذیر است زیرا نه آلودگی دارد و نه نیاز به آب و اشتغال آن نیز نخبگانی است.
وی، اولویت هشتم را توجه به اشتغال بخش روستایی ذکر کرد و گفت: برای شهرستان‌ها باید طرح توجیهی مشخصی برای ایجاد اشتغال در روستاها آماده شود و برای این پروژه‌ها مجوزهای لازم نیز صادر شود.
فاطمی ادامه داد: اولویت نهم استان در زمینه اشتغال، ایجاد هنرستان‌های جوار صنعتی است، که باید در سال ۱۴۰۲ حداقل ۲۰ هنرستان جوار صنعت در استان ایجاد شود

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.