تاریخ انتشار : دوشنبه 28 فروردین 1402 - 9:50

خبرنگار: بهناز عسکری /سردبیر: علیرضامهران پور

پیش بینی تامین صددرصدی کودهای کشاورزی از تولیدات داخلی تا سه سال آینده

پیش بینی تامین صددرصدی کودهای کشاورزی از تولیدات داخلی تا سه سال آینده
طی سه سال آینده، صددرصد نیاز کشور به کودهای کشاورزی از تولید داخلی تامین شود

به گزارش رویداد ایساتیس؛ حمید رسولی گفت: میزان تولید داخلی تا ۹۰ درصد افزایش داشته وپیش بینی می شود که طی سه سال آینده، صددرصد نیاز کشور به کودهای کشاورزی از تولید داخلی تامین شود.
مجری طرح خودکفائی کودهای کشاورزی و مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی کشور در رابطه با برنامه های این شرکت در سال ۱۴۰۲گفت : میزان تولید داخلی تا  ۹۰ درصد افزایش داشته وپیش بینی می شود که طی سه سال آینده، صددرصد نیاز کشور به کودهای کشاورزی از تولید داخلی تامین شود.
“حمید رسولی ” در این راستا افزود : البته، در حال حاضردر بعضی از کودهای کشاورزی نظیر کود اوره – که نزدیک به ۷۰ درصد سبد کودی مصرفی کشاورزی کشور به آن اختصاص دارد، نه تنها وارد کننده نیست که از صادرکنندگان بزرگ منطقه هم به شمار می رود.
وی با اشاره به وضعیت تولید و مصرف کودهای میکرو اظهار کرد : این کود ها ۱۰۰ درصد تولید داخلی هستند و امسال نیز طبق سنوات گذشته بخشی از فعالیتهای تامین وتوزیع کودهای کشاورزی به کودهای میکرو اختصاص دارد .
این مسئول ضمن بیان اینکه در سال ۱۴۰۱ در راستای تولید کودهای کشاورزی در کشور ۱۷ پروژه خودکفایی به تولید رسیده است ذکر کرد : مستند کارنامه ی عملکرد وزارت جهادکشاورزی در این بخش گواه آن است که، در سال ۱۴۰۱  از مجموع سه میلیون و۲۰۰ هزارتن کودهای کشاورزی، کودهای یارانه ای – شامل فسفاته ، پتاسه، ازته – تامین و توزیع شده و حدود ۹۰ درصد کود های یارانه ای تامین وتوزیع شده ، تولید داخل بوده و صرفا ۱۰ درصد مجموع آن وارداتی هستند.
وی با اشاره به روند رو به رشد تولید داخلی کود در ایران تصریح کرد: در دهه ۸۰ معادله ی سهم تولید داخل و واردات کودهای کشاورزی دقیقا برعکس بود یعنی، در ابتدای سال های دهه ۸۰ تقریبا ۹۰ درصد کودهای کشاورزی مورد نیاز کشور از محل واردات تامین می شد و ظرفیت تولید داخلی تقریبا ۱۰ درصد مقدار تامین و تدارک سالیانه بود.
رسولی  در پایان با تاکید بر اهمیت داخلی سازی تامین و توزیع کودهای مورد مصرف بخش کشاورزی کشور افزود : این امر ضریب خوداتکایی و خودکفایی کشور را افزایش داده و در کنترل قیمت کود و نهایتا محصولات کشاورزی بسیار مهم و موثر است

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.