تاریخ انتشار : پنجشنبه 11 اسفند 1401 - 16:05

خبرنگار: بهناز عسکری /سردبیر: علیرضامهران پور

نمایشگاه کالابوم در یزد برپا شد

نمایشگاه کالابوم در یزد برپا شد
نمایشگاه آثار شرکت‌کننده در اولین جشنواره طراحی صنایع دستی "کالابوم" با نگاه به ظرفیت‌های فرهنگی شهر یزد با هدف طراحی کالای هویت بخش در حوزه صنایع دستی، کاربردی و سوغات به مدت سه روز در یزد دایر شد

نمایشگاه آثار شرکت‌کننده در اولین جشنواره طراحی صنایع دستی “کالابوم” با نگاه به ظرفیت‌های فرهنگی شهر یزد با هدف طراحی کالای هویت بخش در حوزه صنایع دستی، کاربردی و سوغات به مدت سه روز در یزد دایر شد.
به گزارش رویدادایساتیس؛ اولین جشنواره طراحی صنایع دستی با نگاه به ظرفیت‌های فرهنگی شهر یزد با هدف طراحی کالای هویت بخش در حوزه صنایع دستی، کاربردی و سوغات با حضور رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری یزد و مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد برپا شد.
به دنبال برگزاری اولین جشنواره طراحی صنایع دستی ۱۶۰ اثر به دبیرخانه ارسال شده و داوری آثار راه یافته به این جشنواره با نگاه به ظرفیت‌های فرهنگی شهر یزد در دو بخش اصلی و جانبی (آروانه و نفیس) در روز چهارشنبه ۱۱ اسفند ماه ۱۴۰۱ انجام شد که در پایان جشنواره فعالان صنایع دستی برگزیده مورد حمایت ویژه قرار می‌گیرند.
مجتبی صداقت رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی ورزشی شهرداری یزد در حاشیه بازدید از نمایشگاه کالا بوم در محل هتل داد گفت: این جشنواره با حمایت از صنایع دستی خلاق یزد که می‌تواند به مشاغل بومی یزد رونق دهد برگزار شده است.
وی ادامه داد: برگزاری این چنین رویدادها باعث می‌شود هم ظرفیت‌ها و استعدادهای یزد شناسایی شوند و هم منجر به معرفی هنرمندان این عرصه خواهد شد در همین راستا برگزیدگان این جشنواره به ادارات و سازمان‌ها معرفی خواهند شد که این امر علاوه بر اینکه برای ادامه کار هنرمندان دلگرمی ایجاد خواهد کرد قطعاً بازاریابی و رونق اقتصادی را نیز به دنبال خواهد داشت.
صداقت اظهار کرد: اگر بخواهیم از آفت صنایعی که ضرر می‌رساند و باعث آلودگی هوا می‌شود در امان بمانیم باید به این چنین صنایع دستی مختص بوم یزد روی بیاوریم و در جهت گسترش این آثار هنری حمایت‌های لازم را انجام دهیم.
وی در پایان با اشاره به اینکه این جشنواره برای اولین بار در استان یزد برگزار می‌شود گفت: تعداد آثار ارسالی به دبیرخانه خوب بوده و امیدواریم در سال‌های آینده با استقبال بیشتری از هنرمندان این حوزه روبرو شویم.
احمد آخوندی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان یزد در حاشیه بازدید از اولین جشنواره کالا بوم در استان یزد گفت: اجرای جشنواره به منظور انتخاب چندین مورد از محصولات با کاربری جدید و خلاقانه در زندگی مردم گامی در جهت حمایت از کالای ملی و صنایع دستی، هویت دار و با اصالت خواهد بود و حمایت‌های لازم از صنایع برگزیده صورت خواهد گرفت.
آخوندی افزود: یکی از موارد مهمی که در حوزه صنایع دستی قابل توجه است این است که صنایع دستی باید کاربردی شوند و در زندگی مردم جاری باشند.
وی گفت: هدف از برگزاری اولین رویداد کالابوم در یزد نیز نشان دادن خلاقیت‌ها و کاربری‌های جدید از صنایع دستی بوده است که امیدواریم سبب تشویق هنرمندان به تولید کارهای فاخر و پرکاربرد شود.

بی بی فاطمه حقیرالسادات، عضو شورای اسلامی شهر یزد نیز از اولین جشنواره کالا بوم شهر یزد بازدید کرده و در حاشیه این نمایشگاه در رابطه با جشنواره کالا بوم گفت: از زمان شروع به کار شورای شهر ششم سعی بر این داشتیم صنایع دستی نگاه و جایگاهی ویژه‌ای داشته باشد و بر همین اساس با رای اکثریت اعضای شورا تصمیم گرفته شد به کمیسیون گردشگری و میراث فرهنگی عنوان صنایع دستی نیز اضافه شود.
رئیس کمیسیون گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی شورای اسلامی شهر یزد تصریح کرد: در همین راستا با همت سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد و همچنین اداره کل میراث فرهنگی یزد این جشنواره ترتیب داده شد و بعد از فراخوان، آثار بسیار خوبی به دبیرخانه ارسال شد.
وی ادامه داد: در راستای حمایت از صنایع دستی یزد ارگان‌های دولتی از این به بعد برای هدیه دادن از این آثار نوآورانه و کاربردی استفاده خواهند کرد که امیدواریم با اجرای این طرح علاوه بر معرفی صنایع دستی و هنرمندان این حوزه به اقتصاد شهرمان نیز کمک کرده باشیم.
در اولین جشنواره طراحی صنایع دستی از بین ۱۶۰ اثر رسیده به دبیرخانه جشنواره ۷۰ اثر برگزیده شده و در نمایشگاه کالابوم در محل هتل داد تا روز جمعه در معرض نمایش قرار خواهد داشت.
این آثار در دو بخش صنایع نفیس و آروانه داوری شده و از مجموع ۷۰ اثر حاضر در نمایشگاه ۲۰ مورد در بخش نفیس و ۵۰ اثر در بخش آروانه داوری می‌شود.
در مجموع ۱۰ اثر در بخش آروانه و ۵ اثر در بخش نفیس به عنوان برگزیدگان این جشنواره مورد تقدیر قرار خواهند گرفت و آثار آنان جهت معرفی به ادارات دولتی و بخش خصوصی معرفی خواهند شد.
نمایشگاه اولین جشنواره طراحی صنایع دستی  کالابوم با نگاه به ظرفیت‌های فرهنگی شهر یزد به مدت سه روز از ۱۰ تا ۱۲ اسفند ماه در محل هتل داد دایر است. در روز اول این رویداد آثار مورد ارزیابی داوران قرار گرفت که در پایان جشنواره با معرفی برگزیدگان به کار خود خاتمه خواهد داد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.