تاریخ انتشار : پنجشنبه 4 اسفند 1401 - 6:46

خبرنگار: بهناز عسکری / سردبیر: علیرضا مهران پور

بازرگانی، موتور محرک رشد اقتصادی استان

بازرگانی، موتور محرک رشد اقتصادی استان
مجید دهقانی‌زاده رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد درسی و سومین نشست مرکز پیشرفت و عدالت استان با محوریت ارایه گزارش وضع موجود و پیگیری پروژ‌های محور بازرگانی مجموعه برنامه تحولی یزدِ نوین با اشاره به اهمیت حوزه بازرگانی و نقش آن در رشد اقتصادی استان، گفت: حوزه بازرگانی، موتور محرک رشد اقتصادی استان و حتی کشور است که باید به آن توجه ویژه‌ای شود.

به گزارش رویداد ایساتیس، مجید دهقانی‌زاده با تاکید بر اینکه پروژه‌های حوزه بازرگانی برنامه تحولی یزدِ نوین مبتنی بر سند آمایش ملی و سند ترانزیت و بازرگانی کشور تدوین شده است، افزود: بر این اساس باید مرزهای جغرافیایی استان را در این حوزه گسترش داد و به دروازه‌ ورودی کشورهای منطقه رسید.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد، با بیان اینکه با ایجاد تمرکز و پیشبرد پروژه‌های این حوزه در برنامه تحولی یزدِ نوین در چند سال آینده کمک بزرگی به رشد اقتصادی خواهد شد، اظهار داشت: هرچقدر هم تولید کننده خوب عمل کند اگر در بازرگانی و توسعه بازار کار تحولی در استان انجام نشود به هدف مدنظر نخواهیم رسید.

دهقانی‌زاده بر حفظ جایگاه بازرگانی در استان تاکید کرد و خواستار تربیت بازرگانان یزدی شد و گفت: این مهم با ایجاد مدرسه بازرگانی در برنامه تحولی یزدِ نوین دیده شده که به شدت نیاز به تمرکز برای تحقق دارد.

جعفر رحمانی معاون آمار و برنامه‌ریزی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد نیز در این نشست از اهداف تدوین برنامه تحولی یزدِ نوین سخن گفت و اظهار داشت: تدوین این برنامه نشان داد با تمرکز بر پروژه‌هایی با اهداف مشخص، دستیابی امکان‌پذیر بوده هرچند در مسیر تحقق آن با سختی‌هایی مواجه باشیم.

جعفر رحمانی، گفت: پس از گذشت یکسال از زمان تدوین این برنامه با پیگیری‌های مسئولان ویژه و حمایت‌های استاندار یزد، چندین پروژه مطرح از جمله انتقال آب دریا به استان، تاسیس و راه‌اندازی شرکت هواپیمایی یزد و انرژی خورشیدی تحقق یافته که بیش از انتظار بوده است.

معاون آمار و برنامه‌ریزی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد، یکی از مهمترین محورهای برنامه‌ تحولی یزدِ نوین را حوزه بازرگانی دانست و گفت: در سند آمایش سرزمین این حوزه قوی دیده شده است چراکه استانی با پیشینه خوب بازرگانی و مرکز ترانزیت کشور بوده‌ایم و می‌توانیم نقش موثری را ایفا کنیم.

در این نشست همچنین گزارشی از عملکرد گمرگ استان یزد از بدو تاسیس تا ده‌ماهه سال ۱۴۰۱ و ظرفیت‌ها و فرصت های بخش ترانزیت برای استان یزد با تأکید بر اقتصاد سیاسی بین‌الملل به ترتیب از سوی اداره کل گمرگ استان و اندیشکده صفای یزد ارایه شد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.