تاریخ انتشار : یکشنبه 4 مهر 1400 - 16:33

برگزاری نخستین نشست بین المللی اندیشه های آبی با محوریت آب، صلح و توسعه پایدار در یزد

برگزاری نخستین نشست بین المللی اندیشه های آبی با محوریت آب، صلح و توسعه پایدار در یزد
نخستین نشست از سلسله نشست های بین المللی اندیشه های آبی با محوریت آب، صلح و توسع پایدار با مشارکت وزارت نیرو، دفتر منطقه ای یونسکو در تهران و مرکز بین المللی قنات و سازه های آبی یزد برای اولین بار در یزد برگزار شد.

به گزارش رویداد ایساتیس، این نشست علمی با حضورمدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد، فقیه خراسانی پژوهشگر ارشد مرکز بین المللی قنات به صورت حضوری و رییس دفتر منطقه ای یونسکو در تهران سواتان سوتکوفسکی و همچنین حقوقدان، مجتهد و استاد حوزه و دانشگاه آیت الله محقق داماد به صورت ویدئو کنفرانس و با حضور مجازی تعدادی از اندیشمندان و علاقه مندان به محیط زیست در شرکت آب منطقه ای یزد برگزار شد.
در ابتدا عباس فقیه خراسانی دبیر این نشست با بیان اینکه مرکز بین المللی قنات و سازه های تاریخی آب، یک مرکزمطالعاتی و پژوهشی در حوزه سیستم های سنتی انتقال آب هست هدف این مرکز را انتشار یک نگاه تازه به محیط زیست دانست و اظهار امیدواری کرد که این نشست نقطه عطفی در اندیشه و نوع عمل ما در باره محیط زیست باشد.
وی با اشاره به تاریخ گذشته یزد و تمدنی بر مبنای بی آبی در آن و مشارکت مسالمت آمیزی که برای بدست آوردن،نگهداری و توزیع آب در این تمدن همراه بوده است گفت:مرکز بین المللی قنات آمادگی خود را برای مشارکت با اصحاب اندیشه از حوزه و دانشگاه و کمکهای فکری بین المللی اعلام می دارد.
در ادامه مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد با تقدیر و تشکر از حضور فرهیختگان در این برنامه گفت:امروزه انسان، سرگشته و نگران از غرور ناشی از پیشرفت های یک سده گذشته بیش از هرچیز خود را محتاج خرد جمعی و صدای واحد دانسته و بر اثر نابخردی های دیروزو امروز خویش فردایش را بسیار تاریک می بیند و قهر مادر طبیعت را به انتظار نشسته است.
محمدمهدی جوادیان زاده با اشاره به دست اندازی هایی که بشر در چند دهه گذشته درطبیعت ایجاد کرده و امروزه با عواقب سخت آن روبروست افزود: امروز بر آن شدیم بعنوان بخش کوچکی از جامعه بزرگ دغدغه مندان و در چارچوب ماموریت های مرکز بین المللی قنات و سازه های تاریخی آبی رویدادی را با عنوان اندیشه های آب برنامه ریزی کرده تا فرصتی باشد برای گفتگو در باره باید ها و نبایدهای بشر در مواجهه با طبیعت و محیط زیست و به طور خاص فضایی برای پرداختن به موضوع مدیریت منابع محدود آب.
وی به پیوند بین کلمات آب، صلح و توسعه پایدار اشاره کرد و گفت: اندیشمندان توسعه پایدار را استفاده بهینه از کلیه منابع برای توسعه نسل امروز با حفظ حقوق نسل های آینده تعریف می نمایند و اگر آب را زنده گرداننده هرچیزی و در نتیجه محور توسعه بدانیم می توان نتیجه گرفت که اگر آب باشد توسعه و ترقی هم خواهد بود ولی این ترقی و توسعه لزوما پایدار نخواهد ماند و بی صلح و سازش نمی تواند ادامه پیدا کند.
جوادیان زاده با بیان اینکه بدون سازش با طبیعت، با زمین و آنچه در آن هست نمی توان به توسعه پایدار دست پیدا کرد گفت:آرزویمان این است که کاش می شد در امر توسعه،جوامع و دولت ها، حقوق مردم امروز و فردا را حفظ می نمودند و مردم نیز مسئولیت های جدیدی برای استفاده از آب و خدمات مرتبط با آب را پذیرا باشند.
وی با اشاره به چشم انداز جهانی آب برای مدیریت آب در قرن بیست و یک که توسط شورای جهانی آب تدوین شده است خاطرنشان کرد: تنها با همکاری تمامی ذینفعان در سایه صلح و سازش و درک متقابل می توان به تحقق این چشم انداز امید بست.
آیت الله سید مصطفی محقق داماد نیز در این نشست با ابراز خرسندی از برگزاری اینگونه جلسات با نگاه ویژه به محیط زیست بحث را با موضوع الهیات محیط زیست ادامه داد و افزود:مسئله امروز ما جداشدن از مبانی دینی است که بر گناه بودن اسراف و احترام به محیط زیست تاکید دارد و هرآنچه که ما با آموزه های دینی فاصله بگیریم دغدغه های زیست محیطی به همان اندازه بیشتر خواهد شد.
وی پیوند دادن ایمان و محیط زیست را مهم دانست و گفت:انسان مومن انسانی است که دغدغه محیط زیست برایش آشکار است و سعی بر هموار کردن این دغدغه را دارد.
سواتان سوتکوفسکی رییس دفتر منطقه ای یونسکو در تهران هم با تبریک روز جهانی صلح و آمیخته بودن صلح و سازش با توسعه و حفاظت محیط زیست اظهار امیدواری کرد که دفتر منطقه ای یونسکو در تهران بتواند مسیر حضور اندیشمندان و علاقه مندان محیط زیست را در فضای فرهنگی و بین المللی هموار نماید.

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.