تاریخ انتشار : پنجشنبه 6 بهمن 1401 - 14:19

محمد زاده رحمانی دانش آموخته مدیریت کسب و کار

در یک نگاه بی طرفانه، اختلاف معناداری در نرخ تورم استان یزد با کشور وجود ندارد

در یک نگاه بی طرفانه، اختلاف معناداری در نرخ تورم استان یزد با کشور وجود ندارد
اقتصاد علمی است که به گفته پائول کروگمن به تحلیل تولید، توزیع و مصرف کالاها و خدمات می‌پردازد. البته اقتصاد دانان دیگر تعاریف مختلفی از علم اقتصاد که شاخه ای از علوم انسانی است را ارائه می دهند ولی در مجموع برآیند و جمع بندی آنها این هست که این علم صرفا تک بعدی عمل نمی کند و همه شاخص ها را در یک محدوده جغرافیایی سنجیده و سپس به اظهار نظر می پردازد.

رویداد ایساتیس: اقتصاد علمی است که به گفته پائول کروگمن به تحلیل تولید، توزیع و مصرف کالاها و خدمات می‌پردازد. البته اقتصاد دانان دیگر تعاریف مختلفی از علم اقتصاد که شاخه ای از علوم انسانی است را ارائه می دهند ولی در مجموع برآیند و جمع بندی آنها این هست که این علم صرفا تک بعدی عمل نمی کند و همه شاخص ها را در یک محدوده جغرافیایی سنجیده و سپس به اظهار نظر می پردازد.
این مقدمه، بیشتر بدین جهت بود که در یک سال گذشته، یکی از اساتید محترم دانشگاه آزاد اسلامی اقدام به استفاده و برداشت سلیقه ای از آمارهای مرکز آمار نموده و با به کار بردن کلمات و عبارات پوپولیستی سعی در القای این مطلب به مخاطبین دارد که شاخص های اقتصادی استان یزد از بقیه کشور ضعیف تر بوده و همواره به برجسته نمودن برخی از اعداد و پنهان نمودن اعداد دیگر می پردازد.
ایشان در مقاطع مختلف به بالا بودن و رکوردزنی نرخ تورم استان یزد اشاره داشته و هیچ گاه به رتبه های برتر در تولید کالا و خدمات و حتی قیمت های پایین برخی از محصولات در استان اشاره نمی کند.

ایشان اخیرا تیتر زده:
“رکوردزنی استان یزد در تورم مسکن، خوراکی و زندگی”

این در صورتی است که اولا، تورم یکی از شاخص های اقتصاد کلان می باشد که مدیریت آن همواره جزو اولویت های اقتصادی دولت ها قرار داشته و وظیفه اصلی کنترل آن بر عهده بانک مرکزی کشور قرار دارد زیرا اساسا تورم با تحولات نقدینگی در کشور رابطه نزدیکی داشته و برای کنترل و کاهش آن باید نرخ ارز، مخارج دولت، حجم نقدینگی، نرخ سود نظام بانکی، دستمزد، تعرفه‌های گمرکی، سیاست های تجاری و از همه مهمتر انتظارات تورمی، مدیریت و کنترل گردد که همه این متغیرها در سطح ملی تعیین و هدف گذاری می گردد و مدیران استانی کمتر در آنها نقش آفرین هستند. البته دامنه اثر تحولات اقتصادی کشور در هر استان متناسب با ساختار اقتصادی آن متفاوت خواهد بود و استان هایی که بخش صنعت و خدمات در آنها بزرگتر می‌باشد، اثرپذیری بیشتر و سریع تری را نشان خواهند داد.

ثانیا، بررسی تورم در استان یزد به تفکیک شاخص ها، مناطق شهری و روستایی و گروه های کالایی نشان می دهد که علیرغم بالاتر بودن تورم در برخی موارد و تفاوت ساختار تورم استان یزد با سایر استان های کشور، در مجموع اختلاف معناداری در نرخ تورم استان یزد با کشور وجود ندارد که به تفکیک گروه های کالایی و خانوارها به آن می پردازیم.

 

گروه های کالایی

علیرغم بالاتر بودن تورم در گروه مسکن، آب، برق و سوخت در استان یزد، این گروه کالایی همچنان در استان یزد از میانگین کشوری ارزانتر ارایه می گردد.

بررسی شاخص قیمت ها در استان نشان می دهد که شاخص قیمت گروه های کالایی حمل و نقل، پوشاک و کفش، ارتباطات و بهداشت و درمان در استان یزد ارزان تر از میانگین کشوری است.

همچنین بررسی شاخص قیمت در استان نشان می دهد که کالاهای غیر خوراکی و خدمات در استان یزد ارزان تر از میانگین کشوری است.

 

خانوارها

در دی ماه ۱۴۰۱، شاخص کل قیمت مصرف‌کننده برای خانوارهای کشور (۱۰۰=۱۳۹۵) به عدد ۵۸۷.۴ رسید که نسبت به ماه قبل ۴.۳ درصد افزایش نشان می دهد. در این ماه، بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور مربوط به استان‌‌سیستان و بلوچستان با ۵.۶ درصد و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان‌کرمان با ۲.۱ درصد است. این نرخ در استان یزد برابر با ۵.۲ درصد بوده است که جایگاه ۴ ام را در بین استان های کشور به خود اختصاص داده است.

درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای کشور ۵۱.۳ درصد می-‌باشد. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان سیستان و بلوچستان (۶۶.۷ درصد) و کمترین آن مربوط به استان بوشهر (۴۳.۹ درصد) است. این نرخ در استان یزد برابر با ۵۴.۶ درصد بوده است که جایگاه ۱۲ ام را در بین استان های کشور به خود اختصاص داده است.

نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به دی ماه ۱۴۰۱، برای خانوارهای کشور به عدد ۴۶.۳ درصد رسید. بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان لرستان (۵۱.۶ درصد) و کمترین آن مربوط به استان خوزستان (۴۱.۳ درصد) است. این نرخ در استان یزد برابر با ۴۸.۹ درصد بوده است که جایگاه ۱۴ ام رادر بین استان های کشور به خود اختصاص داده است.
همه اینها در صورتی است که استان یزد با شتاب قابل قبولی در حال پیشرفت بوده و رشد اقتصادی آن در جایگاه اول تا سوم کشور است و طبیعی است که تقاضای کالا و خدمات در آن به نسبت استان های کم تحرک بیشتر بوده و مسلما هر چه تقاضا بیشتر باشد، تورم نه به همان میزان بلکه با نسبت کمتری بیشتر خواهد بود، بخصوص اگر عرضه کالا که اغلب در سطح ملی مدیریت می گردد، پاسخگوی تقاضای فزاینده یک استان پیشرو نباشد.

 

محمد زاده رحمانی
دانش آموخته مدیریت کسب و کار

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.