کد خبر : 103608
تاریخ انتشار : چهارشنبه 10 آذر 1400 - 17:07

پیروی از مکتب شهدا علت تاب‌آوری جامعه در برابر مشکلات

پیروی از مکتب شهدا علت تاب‌آوری جامعه در برابر مشکلات

وزیر کشور گفت: اگر جامعه ما امروز در برابر انواع مشکلات مقاومت می‌کند و تاب‌آوری بالایی دارد؛ به خاطر این است که از مکتب شهدا درس گرفته است. به گزارش رویداد ایساتیس؛ وحیدی وزیر کشور در یادواره سردار سرلشکر شهید حاج محمدناصر ناصری و مجاهدین بدون مرز خراسان جنوبی در حسینیه جماران بیرجند خاطرنشان کرد:

وزیر کشور گفت: اگر جامعه ما امروز در برابر انواع مشکلات مقاومت می‌کند و تاب‌آوری بالایی دارد؛ به خاطر این است که از مکتب شهدا درس گرفته است.

به گزارش رویداد ایساتیس؛ وحیدی وزیر کشور در یادواره سردار سرلشکر شهید حاج محمدناصر ناصری و مجاهدین بدون مرز خراسان جنوبی در حسینیه جماران بیرجند خاطرنشان کرد: سرزندگی و مقاومت جامعه به این دلیل است که خون شهید می‌جوشد و یاد شهید طنین‌افکن است.

وحیدی همچنین ادامه داد: امروز جامعه، تاریخ و مردم بر این بستر جریان شهادت حرکت می‌کنند و این بستر، انسان‌ساز، تاریخ‌ساز و جامعه‌ساز است.

وزیر کشور تصریح کرد: اگر جامعه ما امروز پنجه در پنجه بزرگترین قدرت‌های مادی و شیطانی دنیا انداخته و می‌روند که دست، مشت و بینی آنان را به خاک بمالند به خاطر این است که یاد و ندای شهید در آن است و شهادت یک مفهوم اساسی در مکتب ما بوده و راه تعالی ماست.

وحیدی افزود: شهید ناصری نقش بسیار مهمی در انسجام جبهه مجاهدین افغانستان داشت و ایران هم آن زمان وظیفه‌ داشت در کنار ملت ایران باشد، همچنان که الان هم هست.

وی گفت: شهید محمدناصر ناصری که توفیق داشتم در محضر این شهید باشم، یک ویژگی ممتازی داشتند و شهادت حق ایشان بود؛ شخصیتی استوار، متین و مسلط بر خود، بسیار فداکار، خوش فکر و باهوش و شخصیتی که تسلط روحی با اطرافیان داشت و با تمام وجود در خدمت مردم افغانستان بود.

به گفته وی؛ ملت افغانستان، ملت بسیار بزرگ و شریفی است و شهید ناصری بسیار از مشکلات مردم افغانستان غم می‌خورد در حالی که دشمنان به دنبال درگیری و اختلاف در افغانستان بودند و این درگیری‌ها آثار تلخی داشت، این شهید عزیز با تمام توان تلاش می‌کرد که این اختلافات را بردارد و این اقدامات خیلی هم موثر بود.

وزیر کشور گفت: سردار شهید ناصری نقشی پدرانه و مصلحانه‌  در موضوعات افغانستان ایفا می‌کرد به همین دلیل همه جریانات افغانستانی، ایشان را به حسن خلق، عمل و رفتار می‌شناختند و در عین حال که جوان بودند، آنچنان توانمندی داشتند که می‌توانستند مشکلاتی را که باعث درگیری و کشتارهای زیاد شود، حل کنند.

وحیدی افزود: ملت مظلوم افغانستان باید آرامش داشته باشد و جمهوری اسلامی ایران همواره در کنار ملت افغانستان در مقابله با سلطه‌جویی استکبار شرق و غرب بوده و همچنان که الان هست و این شهیدان عزیز برآمده از مقاومت‌های ما هستند.

وی متذکر شد؛ در کنار ملت افغانستان شجاعت و اراده قوی می‌خواست که شهید ناصری در منطقه ایستاد و به همین دلیل است که بعد از سالیان طولانی جمع می‌شویم و یاد و خاطره این شهید بزرگوار را گرامی می‌داریم تا از روح بلند این شهید و شهدای دیگر درس بگیریم.

وزیر کشور با تأکید بر اینکه شهدا ستارگان راهگشای ما هستند، ادامه داد: این یک طرف ماجرا و همان جبهه معنوی، خدایی و رحمانی است و یک طرف دیگر هم جبهه استکبار است.

وحیدی اظهار داشت: همه شما دیدید که آمریکایی‌ها با مردم افغانستان چه کردند، برای این مردم بزرگ و شریف مشکلات متعدد ایجاد کردند و تا توانستند، کشتند و شهید کردند؛ چه عروسی‌ها را عزادار کردند و چه عزاداری‌هایی را بمباران کردند، چقدر کودکان و زنان بی‌گناه را با بمباران‌های خودشان از بین بردند و یک ملت مسلمان را چه طور دچار این مشکلات بزرگ کردند.

وی تصریح نمود:مردم افغانستان خیلی باهوش، پرکار و پرتلاش  هستند که برابر استکبار شرق قد خم نکردند اما استکبار غرب با سلاح سخت و هم سلاح نرم به میدان آمد و تلاش کرد که فرهنگ مردم این کشور را با انواع کانال‌های مجازی، دولتی و غیردولتی عوض کنند.

وزیر کشور افزود: دشمنان، ضدیت تاریخی که مردم افغانستان با جریان بیگانه استکباری داشتند را سعی کردند تخفیف دهند و خودشان را حاکم کنند و بمانند.

وحیدی بیان کرد: به گفته مقام معظم رهبری(مدظله العالی) غفلت مقدمه غارت است و دشمنان با جنگ نرم ایجاد غفلت می‌کنند و وقتی غافل می‌شویم، غارت می‌کنند، بعد از غارت شدگی هم برخی دشمنان را مبرا می‌کنند که این هم خیلی عجیب است.

وی افزود: ملتی غارت می‌شود بعد عده‌ای می‌آیند و غارت شدگی را به نفع دشمن توجیه می‌کنند، عده‌ای معدود در کشور ما پیدا می‌شوند که همه ستمگری‌ها و خباثت آمریکایی در برابر ملت ما را دوباره جوری می‌خواهند جلوه دهند که آمریکا را مبرا کنند.

به گفته وی؛ آنهایی که در بیانات‌ و دست نوشته‌های مسموم خودشان، دشمنی را که آمده شما را غافل و غارت کند، تطهیر می‌کنند و خوب جلوه می‌دهند و به جای اینکه دشمن را دشمن بلکه او را دوست نشان می‌دهند.

وزیر کشور بیان کرد: نباید دشمن را دوست فرض کنیم و در قرآن کریم هم خداوند می‌فرماید که دشمن خود را دوست نگیرید و آن را دشمن را بدانید.

وحیدی افزود: این شهدا رزمندگان بدون مرزی بودند که در دفاع از ملت‌های مسلمان مرزی نمی‌شناختند، دفاع مرز نمی‌شناسند چرا که مذهب ما مرز نمی‌شناسد و هر جایی که مظلومی تحت فشار باشد، آنجا جای دفاع ماست.

وی اظهارداشت: شهدای ما بسیار دلاورانه رفتند و حق این است که بعد از سال‌ها یاد و خاطره شهدا را گرامی بداریم و امروز پیام شهید ناصری‌ها به ما این است که دشمن را دشمن بگیریم و با دشمن مسامحه نکنیم بلکه برای مقابله با دشمنان همیشه آماده باشیم.
به گفته وی؛ باید از تمام ظرفیت‌های وجودی برای مقابله با دشمن بهره بگیریم و اگر ما این پیام‌ها را بگیریم خواهیم دید که چقدر این مسیر با قدرت جلو می‌رود و ملت ما این پیام را گرفته و رمز سربلندی ملت ایران همین است.

وزیر کشور با بیان اینکه دشمنان به شدت تلاش می‌کنند که این راز ماندگاری را بشناسد و از ما بگیرند گفت: در مقاطعی این اتفاق افتاده که گفته می‌شد چرا این قدر مراسم شهدا برگزار می‌شود چرا که به دنبال بودند از این طریق رمز و راز قدرت ما را تضعیف کنند.

وحیدی ادامه داد: توفیقی برای من بود که در این مراسم به یاد رفیق دیرینه‌ام شهید محمدناصر ناصری در آیین گرامیداشت ایشان و در محضر خانواده این شهید باشم.

وی افزود: شهدا مهاجرانی هستند که در مهاجرت‌شان برای اعلای دین خداوند شهید شدند و خداوند در قرآن کریم می‌فرماید که شهدا را مرده نپندارید بلکه آنان نزد پروردگارشان روزی می‌خورند.

به گفته وی؛ باید ما هم برای مسیر حیات خود زاد و توشه‌ای درست کنیم و شهدا در عالم حیات ایستاده‌اند که در دامنه فضل خداوند قرار گرفته‌اند و به افرادی که هنوز به آنان نپیوسته‌اند بشارت می‌دهند و امروز بشارت شهدا به ما می‌‎رسد و ما گوش شنوا می‌خواهیم که این بشارت را بشنویم.

وزیر کشور گفت:اینکه شهدا به مرحله بشارت رسیده‌اند، مقامی است که خداوند به آنان داده و هر مؤمنی به دنبال خط شهدا است، امروز بشارت شهید به آن وارد می‌شود.

وحیدی اضافه کرد: جامعه ما جامعه حیات‌ دارد و جامعه سرزنده‌ای است چون در آن شهید، یاد شهید و بشارت وجود دارد.

وی تصریح نمود: در جامعه غرب حیاتی نیست و جامعه‌ای مرده است که ظاهرش حیات است چرا که در آن شهید، بشارت و نگاه شهید نیست.
به گفته وی؛ تاریخ را هم به کنکاش می‌پردازیم، می‌بینیم که جریان شهادت است که تحولات اساسی در تاریخ درست کرده و نمونه آن شهادت امام حسین (ع) و یاران آن حضرت است پس خط شهادت یک جریان و تاریخ است.

وحیدی گفت: ما مفتخریم که در راستای این تاریخ باشکوه قرار گرفته‌ایم، تاریخی که از کربلا شروع شده و در طی راه مسافرانش را به خود می‌خواند و شهدا وارد این راه می‌شوند و این مسیر، مسیر پیروزی در عالم است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.