کد خبر : 103562
تاریخ انتشار : یکشنبه 7 آذر 1400 - 23:26

اعلام اسامی برگزیدگان پنجمین جشنواره ملی تئاتر خیابانی «چتر زندگی» در یزد

اعلام اسامی برگزیدگان پنجمین جشنواره ملی تئاتر خیابانی «چتر زندگی» در یزد

آیین اختتامیه پنجمین جشنواره ملی تئاتر خیابانی «چتر زندگی» شامگاه ششم آذرماه با حضور استاندار یزد، مسئولان، هنرمندان و علاقه‌مندان به هنرهای نمایشی در بازار چهار سوق در خیابان مسجد جامع یزد برگزار و از برترین‌های بخش‌های مختلف جشنواره تقدیر شد. به گزارش روابط عمومی حوزه هنری استان یزد، آیین اختتامیه پنجمین جشنواره ملی تئاتر

آیین اختتامیه پنجمین جشنواره ملی تئاتر خیابانی «چتر زندگی» شامگاه ششم آذرماه با حضور استاندار یزد، مسئولان، هنرمندان و علاقه‌مندان به هنرهای نمایشی در بازار چهار سوق در خیابان مسجد جامع یزد برگزار و از برترین‌های بخش‌های مختلف جشنواره تقدیر شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری استان یزد، آیین اختتامیه پنجمین جشنواره ملی تئاتر خیابانی «چتر زندگی» شامگاه ششم آذرماه با حضور استاندار یزد، مسئولان، هنرمندان و علاقه‌مندان به هنرهای نمایشی در بازار چهار سوق در خیابان مسجد جامع یزد برگزار و از برترین‌های بخش‌های مختلف جشنواره تقدیر شد.
استاندار یزد در این مراسم با اشاره به ظرفیت‌های ارزشمند هنر تئاتر گفت: جشنواره چتر زندگی می‌تواند بستری برای اقدامات هنری بزرگ‌تر در استان باشد.
دکتر مهران فاطمی وجه تمایز تئاتر نسبت به سینما و تلویزیون را انتقال مستقیم حس و پیام دانست و گفت: هیچ ابزاری مؤثرتر از هنر تئاتر برای انتقال مفاهیم و ارزش‌های حوزه‌های مختلف نظیر خانواده و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی نیست بنابراین راه انداختن این جریان هنری ارزشمند است.


استاندار یزد در پایان از تلاش‌های دست‌اندرکاران برگزاری جشنواره ملی تئاتر خیابانی چتر زندگی و نیز حضور مؤثر شرکت کنندگان در این دوره از جشنواره تشکر و قدردانی کرد.
دبیر پنجمین جشنواره ملی تئاتر خیابانی «چتر زندگی» هم با ارائه گزارشی از روند برگزاری جشنواره گفت: امروز به برکت انقلاب اسلامی، فرهنگ و هنر از رشد و شکوفایی بسیار خوبی برخوردار است و در جای‌جای کشور عزیزمان ظرفیت‌های فرهنگی و هنری خوبی شکل گرفته و جوانان مستعد و خوش فکر زمینه بروز و ظهور استعدادها و دغدغه‌های خود را پیدا کرده‌اند که تسریع در این امر مستلزم توجه به «هنر مردمی» و بازیابی و تقویت دوباره این جریان سازنده است.


محمدصادق کوچک‌زاده با اشاره به اینکه هنر مردمی در دهه ۶۰ در سنگر مساجد، مدارس، دانشگاه‌ها و محافل و مجالس به ترسیم اثرگذار ارزش‌های اسلام و انقلاب می‌پرداخت، افزود: امروز هم بازگشت به این اصل جریان‌ساز و احیاء و تقویت ظرفیت‌های مردمی هنر در جای جای کشور ضرورت دارد و این هدف با شناسایی استعدادها، بازآفرینی الگوها و فعال‌سازی ظرفیت‌های هنر انقلاب اسلامی در بستر عمومی جامعه قابل تحقق است.
وی ترویج سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی، پاسداشت کانون مقدس خانواده، کشف استعدادهای هنری، حمایت از رویش‌های تازه و خلاق تئاتر خیابانی، شفافیت و آگاهی بخشی در حوزه آسیب‌های اجتماعی، امیدآفرینی، شادابی، نشاط و ارتقاء سلامت روحی و روانی شهروندان را از مهم‌ترین اهداف این جشنواره برشمرد.


کوچک‌زاده با بیان اینکه از مجموع ۱۱۶ اثر رسیده به دبیرخانه، ۱۴ اثر به مرحله نهایی جشنواره راه یافت، ادامه داد: این آثار در سه روز برگزاری جشنواره، در مجموع ۴۰ بار در مکان‌های عمومی و مناطق مختلف مرکز و حاشیه شهر یزد اجرا شدند.

وی خاطرنشان کرد: در این دوره از جشنواره حدود ۱۰۰ هنرمند فعالیت داشتند که ۶۸ نفر آنان از هشت استان کشور از جمله سیستان و بلوچستان، ایلام، تهران، آذربایجان شرقی، همدان، اصفهان، بوشهر و استان فارس بودند و مابقی از استان یزد در این جشنواره شرکت کرده بودند.
دبیر این دوره از جشنواره «چتر زندگی» در پایان از تلاش‌های همه هنرمندان شرکت کننده، دست اندرکاران جشنواره، هیأت داوران، هیأت انتخاب آثار، اصحاب رسانه و تمامی افرادی که با حمایت و همراهی خود شرایط مناسب برای برگزاری هر چه باشکوه‌تر این جشنواره را فراهم کردند، قدردانی کرد.

در ادامه، هیأت داوران پنجمین جشنواره ملی تئاتر خیابانی «چتر زندگی» متشکل از «حسین مسافرآستانه»، «فرهاد قائمیان» و «عباس ملازینلی» برگزیدگان بخش‌های موسیقی، بازیگر مرد، بازیگر زن، ایده نمایش و متن، طراحی فضای نمایش، کارگردانی و اثر حائز جایزه بخش ویژه داوران را به این شرح معرفی کردند:
در بخش موسیقی از بین نامزدهای اعلامی، لوح تقدیر، جایزه نقدی و تندیس جشنواره به «علی خاتمی» برای نمایش «قاصد» اهدا شد و از «محمد نادری» به خاطر موسیقی نمایش «سونات آخر پشت خط حامل» تقدیر به عمل آمد.

در بخش بازیگر مرد، از «سید محمدمیکائیل حسینی» بازیگر خردسال نمایش «بی سر و زمین» تقدیر شد. در این بخش «سیدپویا امامی» برای بازی در نمایش‌های «۲۵ متر آرزو» و «قاصد» و «محمدامین اسماعیلی» بازیگر نمایش «نبش کوچه بن بست» به طور مشترک سوم شدند. جایزه دوم این بخش به طور مشترک به «احمد صمیمی» و «امین وحیدپور» بازیگران نمایش «دومینو» اختصاص یافت و «سامان شکیبا» برای بازی در نمایش «حباب زیر آب» رتبه اول را کسب کرد و لوح تقدیر، جایزه و تندیس جشنواره به وی اهدا شد.


در بخش بازیگر زن، از «آدرینا عالم رجبی» بازیگر خردسال نمایش «چندخوان» تقدیر به عمل آمد و «نرگس خاکسار» برای نمایش «نبش کوچه بن بست» و «ساغر کیخا» بازیگر نمایش «آشوبگران» به طور مشترک رتبه سوم را به دست آوردند. «مارال ایزدبخش» برای بازی در نمایش «۲۵ متر آرزو» رتبه دوم را کسب کرد و «مهرنوش مقیمی» به خاطر بازی در نمایش «بی سر و زمین» رتبه اول این بخش را به دست آورد.


در بخش ایده نمایش و متن، «نورا لک» برای نمایش «سونات آخر پشت خط حامل» و «مهدی صالحیار» برای نمایش «نان» رتبه سوم را کسب کردند، «سعید بادینی» به خاطر ایده نمایش «آشوبگران» و «بهناز زحمتکش» برای نمایش «بی سر و زمین» مقام دوم را به دست آوردند و رتبه اول این بخش به همراه لوح تقدیر، جایزه و تندیس جشنواره به «جلال حسنوند» برای نمایش «حباب زیر آب» اهدا شد.
در بخش طراحی فضای نمایش، «سعید بادینی» به خاطر نمایش «آشوبگران» برگزیده شد و رتبه برتر به «مهدی حبیبی» برای نمایش «نبش کوچه بن بست» اختصاص یافت.
بخش جایزه ویژه هیأت داوران؛ در این بخش نمایش «حیاط خانه ما» کاری از «وحید خسروی» به دلیل بهره‌مندی از خلاقیت نمایشی و توجه به تأثیر آموزشی کودک و نوجوان و تدبیر در پرداخت متن نمایشنامه، بازیگری، کارگردانی، طراحی صحنه و موسیقی تقدیر شد.
رتبه اول بخش کارگردانی به «علیرضا شمس» برای نمایش «حباب زیر آب» تعلق گرفت و «سعید بادینی» برای نمایش «آشوبگران» و «احمد صمیمی» با نمایش «دومینو» رتبه دوم را کسب کردند و رتبه سوم این بخش نیز به «بهناز زحمتکش» برای نمایش «بی سر و زمین» و «سیدپویا امامی» برای نمایش «۲۵ متر آرزو» اختصاص یافت.


در آیین اختتامیه پنجمین جشنواره ملی تئاتر خیابانی «چتر زندگی» مهران فاطمی استاندار یزد، ابوالقاسم محی‌الدینی شهردار یزد، حجت‌الاسلام والمسلمین مجتبی صداقت معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری یزد، مجید جوادیان‌زاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، محمدصادق کوچک‌زاده دبیر جشنواره و رئیس حوزه هنری یزد، جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر یزد و مردم حضور داشتند.
پنجمین جشنواره ملی تئاتر خیابانی «چتر زندگی» ۴ تا ۶ آذرماه ۱۴۰۰ در شهر میراث جهانی یزد برگزار شد.